מעשה סדום

מהו מעשה סדום ואיך אני יכולה לעזור לך אם החלטת להתלונן?

לפני שאני מתחילה לכתוב על סעיפי החוק ועל כל מיני הגדרות משפטיות, אני רוצה להגיד לך תודה שעשית את הצעד הראשון. אני מקווה שהתוכן שלפניך יעזור לך לקבל תשובות ולהבין טוב יותר את המצב, אבל אני יודעת מניסיון של עשרות שנים בתחום שברגע שפותחים צוהר לעולם של שאלות שמטריד את הנפש אז הנפש מבקשת לדעת עוד. לא ניסיתי לכסות את כל מה שקשור למעשה סדום, אבל כן השתדלתי להביא את עיקר הדברים כדי שתהיה לך אפשרות להבדיל בין מעשה סדום לבין מעשה מגונה וכדי להבין מהן האופציות שעומדות לפניך במידה והחלטת להתלונן.

הגדרת החוק של מעשה סדום

ההגדרה החוקית של 'מעשה סדום היא של אקט שבוצע שלא בהסכמה, בין שני בגירים. העונש המקסימלי לעבירה מהסוג הזה יכול להגיע לעד 16 שנות מאסר: מעשה סדום מוגדר בסעיף 347 לחוק העונשין תשל"ז -1977 (להלן: "חוק העונשין") כמעשה של "החדרת איבר מאברי הגוף או חפץ לפי הטבעת של אדם, או החדרת איבר מין לפיו של אדם".

מהו מעשה סדום שנעשה "בהסכמה"?

החוק מסייג את ההסכמה בשל נסיבות שונות הקשורות לרוב לגילו או מצבו של הנפגע/ת. לעיתים מתייחס החוק גם למצג שהוצג בפניו על ידי הפוגע. יחד עם זאת, ישנם מקרים בהם פעולה מינית שנעשית בהסכמה בין שני בגירים יכולה להיחשב לעבירה מסוג מעשה סדום. מתי זה קורה?

ההסכמה איננה תקפה במקרים של ניצול יחסי מרות

במקרים כאלה החוק אינו "מכיר" בהסכמת הגורם שנוצל, ועל כן, הדבר יכול להיחשב לעבירת מעשה סדום. העונש המקסימלי לעבירה יעמוד על 3 או 5 שנות מאסר, תלוי בגיל הנפגע/ת. אני מדברת על מקרים כמו:

יחסי מטפל – מטופל

אם בין הצדדים מתקיימים יחסים של מטפל נפשי ומטופל, החוק אינו מכיר בהסכמה. במקרה זה העונש המקסימלי לעבירה יעמוד על עד 4 שנות מאסר.

בתוך המשפחה או כלפי חסר ישע

עוד דוגמא היא ביצוע עבירת מעשה סדום בתוך המשפחה, או בידי אחראי כלפי חסר ישע. במקרה זה העונש המקסימלי יעמוד על עד 16 או 20 שנות מאסר, גם כאן הדבר תלוי בגיל הנפגע/ת ובנסיבות.

הסכמה שהושגה במרמה

דוגמא נוספת למקרה בו ההסכמה לא תהיה תקפה והאקט ייחשב לעבירת מעשה סדום היא במקרה בו ההסכמה הושגה במרמה לגבי העושה או המעשה. כלומר, הנפגע/ת הבגיר/ה, נתן הסכמתו המלאה למעשה תוך מחשבה/ידיעה כי הפוגע הוא מישהו אחר ממי שהציג את עצמו, או המעשה הינו שונה מכפי שהוצג. העונש המקסימלי בגין עבירה זו יעמוד על עד 16 שנות מאסר.

כיצד מתייחס החוק למעשה סדום שבוצע כנגד קטינים?

גיל ההסכמה על פי החוק במדינת ישראל הוא 16, וכל פגיעה מינית בקטין מתחת לגיל 16 היא מחוץ לחוק:

פגיעה בקטין שלא בהסכמה

כשמדובר במעשה סדום שנעשה נגד קטינים החוק מחמיר עוד יותר. אם מדובר בפגיעה בקטין/ה שלא בהסכמתו/ה החופשית, העונש המקסימלי יעמוד על עד 20 שנות מאסר.

פגיעה בקטין בגיל 14 – 16 בהסכמה

במקרה בו גיל הקטין/ה הנפגע/ת הוא 14 – 16, והמעשה נעשה בהסכמתו/ה, העונש המקסימלי יעמוד על עד 5 שנות מאסר.

פגיעה בקטין מתחת לגיל 14

לעומת זאת, אם הקטין/ה הנפגע/ת מתחת לגיל 14, גם אם המעשה בוצע בהסכמתו/ה, העונש המקסימלי יעמוד על עד 16 שנות מאסר, זאת מכיוון שהחוק אינו "מכיר" בהסכמה בגילאים כה צעירים.

מעשה סדום

מהו מעשה סדום בנסיבות מחמירות?

נסיבות מחמירות הן נסיבות בהן הפוגעים ביצעו את מעשה הסדום תוך איום בנשק חם או קר, התעללות פיזית או נפשית, גרימת חבלה, ניצול מצב של חוסר הכרה או ביצוע אקט מיני בנוכחות אדם או אנשים אחרים אשר חברו לביצוע המעשה.

מבצעי עבירת מעשה סדום בנסיבות מחמירות עומדים בפני סכנת עונש מקסימלי של עד 20 שנות מאסר.

מה ההבדל בין מעשה סדום לאינוס?

במשפט אחד, ההבדל היבש הוא האם בוצעה חדירה לאיבר מינה של אישה או לא. הסיבה לכך היא שעבירת האינוס מוגדרת בחוק העונשין כאשר מבצע העבירה הוא מי ש – "בועל אישה שלא בהסכמתה החופשית". המונח "בועל" מוגדר בחוק כ- " מחדיר איבר מאיברי הגוף או חפץ לאיבר המין של האישה". כלומר, הגדרת המושג "אינוס" מתאר עבירה אשר בוצעה כלפי אישה, ולא ניתן להאשים אדם באינוס של גבר. לכן כאשר הנפגע הוא גבר, סעיף החיקוק המתאים הוא מעשה סדום.

מהו גרם מעשה סדום?

כאשר מבצע העבירה גורם לאחר לבצע בעצמו מעשה סדום, כלומר, להחדיר לעצמו חפץ/איבר גוף לפי הטבעת, ניתן להאשימו בגרם מעשה סדום.

  • עבירת גרם מעשה סדום היא שילוב של עבירת מעשה סדום עם עבירת ה"גרם מעשה" המוגדרת בסעיף 350 לחוק העונשין.
  • כך גם כאשר מבצע העבירה גורם לאחר לבצע באדם שלישי את המעשה.
  • בעידן הרשתות החברתיות והפלטפורמות האינטרנטיות השונות, מדובר גם בעברות שנעשו מרחוק.
  • בתי המשפט בארץ ובעולם קבעו לא אחת כי עבירות מקוונות אינן חמורות פחות מעבירות המתקיימות במרחב הפיזי.

ייצוג של עו"ד פלילי בעבירות מין עבור נפגעי מעשי סדום

תראו, חשוב לי לציין שוב כמו שציינתי כבר בתחילת הדברים שאני כאן בשביל נפגעי התקיפה המינית. זו השליחות שלי ואני עושה את זה כי אני מאמינה בדין ובצדק, ערכים להם אני מקדישה את חיי ושבזכותם כתבתי ספרים ורכשתי לעצמי שם ופרופסורה. יחד עם זאת, אני עוצרת שנייה ומזכירה לכם שההחלטה היא שלכם, אני לא מעוניינת ללחוץ עליכם לקבל החלטה לכאן או לכאן, אני רק רוצה שתדעו למה לצפות ממני אם תחליטו להתחיל בתהליך.

כאשר נפגעי מעשה סדום או האנשים הקרובים להם פונים אליי, אני מציעה להם טיפול וליווי מקצועי במספר מישורים:

הפניה לאנשים הנכונים

כאן אני מדברת קודם כל על טיפול רפואי במידת הצורך ועל סיוע נפשי ככל שנדרש, במקביל לתהליך הטיפול המשפטי שאני מציעה.

טיפול במצב משפטי ללא עדים

לעיתים, בעבירות מין בכלל, לרבות בעבירה חמורה כמו מעשה סדום, רק הפוגע והנפגע היו עדים לביצוע העבירה, ואין עדים או ראיות נוספות לביצועה. על כן גרסת הנפגע/ת חשובה ביותר להחלטה האם ניתן להעמיד לדין, ובהמשך ככל שנדרש – למתן עדות בבית המשפט, אשר תוכל לבסס הרשעה.

הגדלת סיכויי ההצלחה

סיוע וליווי של עו"ד המייצג נפגעי עבירה בעבירות מין הוא חשוב לאין שיעור, הן כדי להגביר את סיכויי ההצלחה בהרשעה בתיק, והן לשם הביטחון והחוסן הנפשי של הנפגע/ת.

איך אני יכולה לעזור

לצערי יש לנו ניסיון עשיר מדי בטיפול בנפגעי תקיפה מיני, וכבר יותר משני עשורים המשרד שלי מלווה גברים ונשים שנפגעו ועברו מעשי סדום. אני כאן כדי לתת לך מעטפת כוללת של פתרונות למצב, ומה שאני מציעה לכם וליקירכם זה:

  • ליווי צמוד של עו"ד פלילי החל משלב הגשת התלונה במשטרה, ועד לליווי מול נציגי הרשויות השונות, ובתי המשפט.
  • עדכון השוטף והנגשת השלבים השונים של ההליך הפלילי.
  • מתן מידע בעניין כלל הזכויות המגיעות לנפגעים/ות.
  • ליווי נפגעי העבירה בכל השלבים בהליך הפלילי ולאחריו.
  • ליווי בערכאות השונות בבתי המשפט.
  • ליווי בהליכים אזרחיים הנלווים להליך הפלילי.

 

אל תהסס לפנות אלינו

מוזמנים ליצור איתנו קשר בטלפון:

או להשאיר פרטים ונחזור בהקדם:

מאמרים נוספים

phone icon