הטרדה מינית ברשת

מהי הטרדה מינית?

הטרדה מינית מוגדרת בחוק למניעת הטרדה מינית, תשנ"ח-1998 (להלן: "החוק"), במספר סעיפים המתארים התנהגויות שונות העולות לכדי הטרדה או התנכלות. ככלל, פסיקת בתי המשפט פירשה את החוק כך שהמוטרד יראה בצורה גלויה למטריד כי אינו מעוניין בכך, וזאת למעט חריגים הקבועים בחוק.

להלן סעיפי החוק העיקריים:

 • סחיטה באיומים, כאשר המעשים הנדרשים הם בעלי אופי מיני.
 • מעשים מגונים כמשמעותם בסעיפים 348 ו-349 לחוק העונשין תשל"ז -1977.
 • הצעות חוזרות בעלות אופי מיני, המופנות לאדם אשר הראה למטריד כי אינו מעונין בכך.
 • התייחסויות חוזרות המופנות לאדם, המתמקדות במיניותו, כאשר אותו אדם הראה למטריד כי אינו מעונין בכך.
 • התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או למיניותו, לרבות נטייתו המינית.
 • פרסום תצלום, סרט או הקלטה של אדם, המתמקד במיניותו, כאשר הפרסום עלול להשפיל את האדם או לבזותו, ולא ניתנה הסכמתו לפרסום (ישנם מספר סייגים לסעיף זה המפורטים בחוק).

במקרים מסוימים אין צורך בכך שהמוטרד יראה למטריד כי אינו מעוניין בהתנהגות המינית. להלן פירוט של חלק מהמקרים:

 • לקטין או חסר ישע – תוך ניצול יחסי מרות, תלות, חינוך או טיפול.
 • לקטין שטרם מלאו לו 15 – גם ללא ניצול יחסים, כל עוד המטריד אינו קטין בעצמו.
 • במטופל במסגרת טיפול נפשי, בריאותי או רפואי – תוך ניצול תלות של המטופל.
 • לעובד, במסגרת יחסי עבודה תוך ניצול יחסי מרות.
 • לתלמידים בכיתות י"ב, י"ג ו- י"ד שאינם קטינים, תוך ניצול יחסי מרות בלימודים.
 • לתלמידים או סטודנטים הלומדים במוסד לימוד להשכלה גבוהה תוך ניצול יחסי מרות בלימודים.

ניתן למצוא את הפירוט המלא של המקרים בחוק למניעת הטרדה מינית.

עבירת הטרדה מינית היא עבירה שהעונש לצידה הוא עד שנתיים מאסר, ובמקרים מסוימים אף עד 4 שנות מאסר.

מהי התנכלות?

התנכלות מוגדרת בחוק כ- "פגיעה מכל סוג שהוא שמקורה בהטרדה מינית, או בתלונה או בתביעה שהוגשו על הטרדה מינית". לדוגמא פגיעה בסטודנטית לאחר שהתלוננה על הטרדה מינית כנגד מרצה במוסד הלימודים בו היא לומדת.

מהי הטרדה מינית ברשת?

הטרדה מינית ברשת היא כל אמירה, התייחסות, שליחת תמונה וכיוצא בזאת, אשר הינם בעלי אופי מיני או  אמירות באשר לנטייתו המינית של אדם הכללות בהגדרה בחוק. הדבר יכול לבוא לידי ביטוי בהודעות טקסט, בשיח ברשתות החברתיות, ובפלטפורמות הצ'אטים השונות. כך גם שליחת תמונות או סרטונים בעלי אופי מיני נכללים תחת הגדרה זו.

מהו "חוק הסרטונים"

סעיף 5א לחוק למניעת הטרדה מינית, הוא סעיף המוכר גם בשמו כ- "חוק הסרטונים" קובע כי:

"פרסום תצלום, סרט או הקלטה של אדם, המתמקד במיניותו, בנסיבות שבהן הפרסום עלול להשפיל את האדם או לבזותו, ולא ניתנה הסכמתו לפרסום..".

לסעיף זה נמצא למצוא בחוק גם מספר סייגים (לדוגמא; הפרסום נעשה בתום לב, למטרה כשרה, יש בפרסום עניין ציבורי, ועוד).

בעשור האחרון, וכבר קודם לכן, בשל ההתפתחות הטכנולוגית המהירה, והפופולריות של הרשתות החברתיות, החלה מגמה של הפצת תמונות וסרטונים, בעיקר אינטימיים או בעלי אופי מיני או מבזה, אשר הופצו בקבוצות הווטסאפ, ברשתות החברתיות השונות, ועוד. 

התופעה הינה חמורה, בעיקר כאשר מתרחשת בקרב בני נוער. כדי למגר את התופעה, קבע המחוקק את סעיף זה. חקיקה זו, מעבר להרתעה, גם העלתה למודעות בקרב הציבור בכלל, ובקרב בני הנוער בפרט, את האסור והמותר בהתייחס להפצת סרטונים/תמונות ברשת.

חשוב לדעת כי העמדה לדין פלילי יכולה להיות אף כנגד מי שהפיץ את הסרטון או התמונה, גם אם לא היה נוכח במקום המעשה, ואף אם אינו הצלם.

נפגעתי מהטרדה מינית ברשת – מהם המסלולים המשפטיים העומדים בפני?

במקרה בו נפגעת מהטרדה מינית ברשת, מומלץ לפנות לקבלת סיוע ככל שנדרש, וכן להיוועץ עם עו"ד המתמחה בייצוג נפגעי/ות הטרדה מינית ברשת.

המסלול הפלילי – במקרה של הטרדה מינית ברשת

מסלולו של ההליך הפלילי יחל בהגשת תלונה במשטרה בגין הטרדה מינית, לאחר קבלת ייעוץ משפטי מעו"ד המתמחה בייצוג נפגעי/ות הטרדה מינית. לאחר מכן המשטרה תחקור את המקרה והתיק יועבר לבחינה נוספת בידי הפרקליטות, שם תתקבל החלטה האם להעמיד את המטריד לדין. 

ככל שלא יוגש כתב אישום, ניתן להגיש ערר על סגירת תיק החקירה. ככל שיוחלט להעמיד את הפוגע לדין, יוגש נגדו כתב אישום, למעט במקרים חריגים בהם ניתן לנתב את ההליך למסגרת של הסדר מותנה. באם יוגש כתב אישום, יתנהל הליך משפטי. 

ככל שהנאשם יורשע בבית המשפט, יינתן פסק דין אשר יכלול בין היתר את עונשו של הנאשם, ולעיתים גם פיצוי פלילי. חשוב לדעת כי לרוב גובהו של הפיצוי הפלילי אינו רב, אולם לאחר מכן עדיין פתוחה בפניך האפשרות להגיש גם תביעה אזרחית.

המסלול האזרחי – במקרה של הטרדה מינית ברשת

המסלול האזרחי משמעותו, הגשת תביעה לבית משפט אזרחי. התביעה תהיה תביעה כספית לצורך פיצוי על מעשה ההטרדה, מכוח החוק למניעת הטרדה מינית.

מכוח החוק, ניתן לתבוע פיצויים גם ללא הוכחת נזק, כך שביהמ"ש רשאי לפסוק סכום של עד 120,000 ₪.

בנוסף ניתן להגיש תביעה נזיקית. בתביעה נזיקית ניתן לתבוע סכום גבוה יותר, אולם יש להוכיח נזק, וזאת בדרכים המקובלות בתביעות נזיקיות (על ידי מסמכים המעידים על טיפוליים רפואיים או נפשיים, הפסד ימי עבודה וכדומה).

האם הטרדה מינית ברשת היא חמורה פחות?

בתי המשפט קבעו לא אחת כי עבירות המבוצעות במרחב הווירטואלי אינן חמורות פחות מעבירות המבוצעות במרחב הפיזי, ואין מקלים עם מי שהורשע בעבירות אלה.

הוטרדתי מינית ברשת, מה עלי לעשות?

ראשית עליך לפנות לקבלת סיוע נפשי ככל שנדרש. במקביל מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעו"ד מומחה העוסק בייצוג נפגעי/ות הטרדה מינית ברשת.

מדוע צריך עורך דין המתמחה בייצוג נפגעי/ות הטרדה מינית ברשת?

פגיעה בשל הטרדה מינית ברשת היא פגיעה הבאה לידי ביטוי במספר מישורים בעלי משמעות משפטית. ייעוץ מעו"ד המתמחה בייצוג נפגעי/ות הטרדה מינית ברשת יוכל לסייע לך לבחור במסלול הנכון ביותר עבורך. כאמור, מומלץ להיוועץ בעורך דין אשר מתמחה בנפגעי/ות הטרדה מינית ברשת הן בתחום הפלילי והן בתחום האזרחי.

מדוע כדאי להיעזר במשרדנו לצורך ייצוג נפגעי/ות הטרדה מינית ברשת?

משרדנו מתמחה בלווי וייצוג של נפגעי/ות הטרדה מינית ברשת מזה שנים רבות. משרדנו יעניק לך ייעוץ מקצועי מעמיק ומקיף החל מהרגע הראשון ועד לתום ההליכים המשפטיים. לאחר ייעוץ ראשוני נקבל החלטה משותפת באילו מסלולים משפטיים נכון וכדאי לך לפנות, ונוכל לתת לך את כלל השירותים המשפטיים לפי בחירתך. 

הסבר והנגשת המידע, עדכון שוטף על מצב התיק וייצוג אל מול הרשויות השונות, הכנה וליווי לדיונים בבית המשפט, וייצוג מלא בכל הערכאות, הם רק חלק מהמעטפת הכוללת הניתנת במשרדנו. 

התמחות במתן שירותים משפטיים פליליים לנפגעי/ות וכן מתן ייעוץ בהליכים האזרחיים משלימים את התמונה לכל נפגעת ונפגע, וזאת בנוסף לליווי אישי, מקצועי ורגיש.

הטרדה מינית

אל תהסס לפנות אלינו

מוזמנים ליצור איתנו קשר בטלפון:

או להשאיר פרטים ונחזור בהקדם:

מאמרים נוספים

phone icon