שותפים לעבירה-החזקת סמים

 

מהי עבירה של החזקת סם?

עבירה של החזקת סם הינה עבירה בה מואשם אדם על כך שברשותו או בשליטתו סמים העונים להגדרה מכוח פקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], תשל"ג-1973.

מהם שותפים לעבירה?

שותפים לעבירה הם שני שותפים או יותר אשר חברו יחד לצורך ביצוע עבירה. במקרים מסוימים אין אפילו צורך שיחברו יחד או יתכננו תכנון מוקדם, אלא די בכך כי היו באותו זמן נתון במקום ביצוע העבירה ולקחו בה חלק כלשהו. ישנם מספר מצבים היכולים לתאר שותפות לעבירה, כך למשל אם כולם היו שותפים לתכנון, או מאידך אם רק אחד היה אחראי לתכנון והשאר שותפים לביצועה. כך גם אם חלק מהנוכחים בביצוע העבירה לקח חלק פעיל, וחלק "רק'" צפו בהם מבצעים אותה.

מהי המשמעות המשפטית של כך?

המשמעות המשפטית של כך היא היכולת להעמיד לדין את כל מי שהיה שותף לעבירה – בסעיף העבירה הרלוונטי, לדוגמא, במקרה זה, בעבירה של החזקת סם. כל אחד ואחת ממשתתפי העבירה יועמד לדין לפי סעיף החוק הרלוונטי ולפי סעיף  29 לחוק העונשין– בצוותא. בהמשך ולאחר שיורשעו השותפים בביצוע העבירה, על כל אחד ייגזר עונשו בהתאם לנסיבות המקרה, בהתאם לחלקו בביצוע העבירה, ועוד.

מה נדרש כדי להוכיח שעבירה בוצעה בצוותא?

כפי שהוזכר, ביצוע עבירה בצוותא הוא מצב המתאר שני אנשים או יותר אשר חברו יחד לצורך ביצוע עבירה. כל אחד מהם נוטל חלק בביצוע העבירה, אף שלכל אחד תרומה שונה. אכן, לא נדרש כי לכל אחד יהיה חלק פיזי בביצועה העבירה, אך נדרשת מודעות לכך שהם פועלים ביחד, בצוותא.

סעיף 29 לחוק העונשין

סעיף 29 לחוק העונשין מגדיר "מבצעים בצוותא". במשך השנים הפסיקה חידדה והבהירה מתי נחשבת עבירה הביצוע בצוותא ומתי לאו, כך למשל גם אם אחד המשתתפים תרם תרומה ממשית לתכנונה של העבירה אך בפועל לא היה באופן פיזי נוכח בזמן ביצועה, יהיה ניתן להעמידו לדין בביצוע בצוותא.

מהם שותפים לעבירת החזקת סם?

כאשר מדובר בעבירה של החזקת סם, יכול והסמים עצמם ימצאו בביתו או בשליטתו של אחד מבני החבורה, כאשר מכל היתר נדרשת רק ידיעה והסכמה. כך גם במצב בו אחד מהשותפים היה פעיל בתכנון הרכישה וביצועה, והאחר כלל לא לקח חלק פעיל בביצוע העבירה, אך ידע כי הסמים נמצאים ברשותו של אחר, ונמנה על אותה חבורה, וכן לא עשה דבר כדי למנוע את ביצוע העבירה, ניתן יהיה להעמידו לדין בעבירה של החזקת סם מסוכן.

כלומר, ככל שימצאו הסמים בביתו של חברי ניתן יהיה להאשים גם אותי בהחזקת סמים?

ככלל התשובה היא שניתן לעשות כן, אולם הדבר תלוי בנסיבות. כל מקרה נבחן לגופו, ובמסגרת ההליך המשפטי עורך דינך יבחן את חומר החקירה ויוכל לייעץ לך בהתאם.

האם שותף לעבירה הוא בהכרח חבר שלי? מישהו שאני מכיר?

לא. יתכן אף שאינך מכיר אותו. גם אם לקחת חלק בתכנון של ביצוע עבירה, או לקחת חלק באופן ספונטני לגמרי, וכן גם אם היית רק חלק מחבורה, ותפקידך היה משני, בהתאם לנסיבות, ככל הנראה תוגדרו כשותפים לעבירה.

האם שותפים לעבירה של החזקת סמים בהכרח יקבלו את אותו עונש?

לא בהכרח. לאחר שיקבע על ידי בית המשפט כי העבירה בוצעה בצוותא, המקום בו ניתן לעשות את ההבחנה בצורה מדויקת יותר ולרדת לעומקם של דברים הוא גזירת העונש. בשלב גזירת העונש בית המשפט יקבע מדרג ענישה, ומי שחלקו הגדול ביותר – לרוב ימצא במדרג הענישה הגבוה יותר. לגבי העונש עצמו, הדבר כאמור תלוי במכלול הנסיבות, לרבות נסיבותיו האישיות של הנאשם, לקיחת האחריות, ועוד.

אם הואשמתי בשותפות בעבירה של החזקת סמים – האם עלי להיוועץ בעורך דין פלילי?

המלצתנו היא להיוועץ בעורך דין פלילי בהקדם האפשרי, וככל שניתן כבר טרם החקירה המשטרתית. עורך דין פלילי אשר מכיר את התחום על בוריו יוכל לסייע לך הן בשלב החקירה, והן בכל השלבים שלאחריה, לרבות בבתי המשפט בערכאות השונות.

מדוע כדאי לפנות למשרדנו במקרה בו נחקרת בגין ביצוע עבירת החזקת סמים בצוותא?

אחת ההתמחויות העיקריות במשרדנו היא ייצוג קטינים בהליך הפלילי, וכן בעבירות סמים, לרבות בעבירה של החזקת סם. עבודה שוטפת עם קטינים, והיכרות עם ההליכים השונים החלים בעניינם, כמו גם עם המסגרות הטיפוליות השונות, נותנים למשרדנו יתרון גדול בייצוג הנוער בהליך הפלילי. ליווי מלא של הקטין ומשפחתו, הנגשת המידע עבורו וייצוגו בפני הרשויות והערכאות השונות באופן מקצועי ורגיש, מובילים להישגים משמעותיים בהליכים עצמם – ולא פחות חשוב מכך, בחייו של הקטין. בנוסף, משרדנו מתמחה גם בהליכים אזרחיים הנלווים להליך הפלילי, וככל שיידרש נוכל לסייע לך ולתת את המעטפת הכוללת גם בהיבט הזה.

שותפים לעבירה החזקת סמים

 

אל תהסס לפנות אלינו

מוזמנים ליצור איתנו קשר בטלפון:

או להשאיר פרטים ונחזור בהקדם:

מאמרים נוספים

phone icon