מסוכנות מינית של עברייני מין – הבנת המושג והשלכותיו

הערכת הסיכון להישנות עבירות מין בישראל – היבטים משפטיים, פסיכולוגיים וחברתיים:

אם נפגעת מינית וברצונך להגיש תלונה במשטרה, אני מזמינה אותך ליצור איתי קשר בטלפון או דרך טופס יצירת הקשר באתר שלי. אעמוד לרשותך לאורך כל התהליך המשפטי ואדאג שתקבל את הליווי המקצועי והאנושי לו את זקוקה.

מסוכנות מינית של עברייני מין – מה זה אומר?

בתור עורכת דין פלילית המתמחה בייצוג נפגעי ונפגעות עבירות מין, אני נתקלת לעיתים קרובות במונח "מסוכנות מינית". אך מה בעצם פירושו של מונח זה?

מסוכנות מינית מתייחסת לסיכון או להסתברות שאדם שביצע בעבר עבירות מין, כמו אונס או עבירות מין בקטינים, והשאלה האם עברייני מין משוחררים יחזרו ויבצעו עבירות דומות בעתיד. מדובר במושג מורכב הכולל היבטים משפטיים, פסיכולוגיים וחברתיים.

בישראל, נושא הערכת המסוכנות של עברייני מין מוסדר בחוק הגנה על הציבור מפני עברייני מין, שנחקק בשנת 2006. לפי החוק, במצבים מסוימים כמו לפני גזר דין או שחרור ממאסר, יש לבצע הערכה של רמת הסיכון שמהווה עבריין המין. ההערכה יכולה לכלול גם המלצות לגבי אמצעי פיקוח ומעקב שיש לנקוט.

הערכת המסוכנות לעברייני מין מתבצעת על ידי אנשי מקצוע שעברו הכשרה ייעודית מטעם משרד הבריאות. בהם פסיכיאטרים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים וקרימינולוגים קליניים. כיום, הגוף העיקרי האחראי על ביצוע ההערכות הוא מרכז בריאות הנפש של שירות בתי הסוהר.

בבואם להעריך את המסוכנות המינית, הגורמים המוסמכים בוחנים מגוון רחב של גורמי סיכון. בהם ניתן למנות הפרעות נפשיות של העבריין, שימוש בחומרים ממכרים, היסטוריה של התעללות בילדות ועוד. נעשה שימוש בכלי אבחון מגוונים כמו הערכות פסיכיאטריות ושאלונים ספציפיים שפותחו לנושא.

לרמת המסוכנות המינית שנקבעת לעבריין יש השפעה מכרעת על ההליך המשפטי ועל גורלו. היא מהווה שיקול משמעותי בקביעת העונש ובהחלטות על שחרור או מעצר. כמו כן, לרמת הסיכון יש השלכות גם על נפגעי העבירה וחששם מפני ביצוע מקרים חוזרים.

חשוב לזכור שבציבור קיימות לא מעט תפיסות שגויות לגבי מסוכנות מינית. עם זאת, קיימות גם דרכים יעילות לטפל בעברייני מין ולהפחית את הסיכון הנשקף מהם. הטיפול כולל התערבויות פסיכולוגיות, חינוכיות ולעיתים אף תרופתיות.

פלייר דיגיטלי- פרופ' לימור עציוני2

כחברה, עלינו להתייחס לנושא הערכת המסוכנות המינית בכובד ראש, מתוך הבנת המורכבות והרגישות הכרוכה בו. בה בעת, חשוב להישאר מפוכחים ולהסתמך על עובדות מדעיות וממצאים מחקריים מבוססים. רק כך נוכל להגן על הציבור מחד, ולתת הזדמנות לשיקום ולשילוב מחדש של העבריינים מאידך.

הערכת המסוכנות המינית של עברייני מין היא סוגיה סבוכה ורגישה, אך בעלת חשיבות עצומה להגנה על שלום הציבור. כחברה, עלינו להכיר את המושג לעומקו, להבין את ההשלכות הנובעות ממנו ולפעול בהתאם.

מסוכנות מינית - מידע

אל תהסס לפנות אלינו

מוזמנים ליצור איתנו קשר בטלפון:

או להשאיר פרטים ונחזור בהקדם:

מאמרים נוספים

phone icon