ייצוג פלילי לקטינים

ההליך הפלילי הוא הליך מורכב, המביא עמו תקופה לא פשוטה לחשוד/הנאשם, ודאי כאשר מדובר בחשודים או נאשמים קטינים. ההליך משפיע במספר מישורים, הן על הקטין והן על משפחתו וכלל הסובבים אותו.

מיהו קטין?

קטין על פי החוק, הוא מי שטרם מלאו לו שמונה עשרה.

כאשר מדובר בקטין, ההליך הפלילי הוא ייחודי, וחוסה תחת מעטפת של חוק הנוער (שפיטה, ענישה ודרכי טיפול), תשל"א-1971 (להלן: "חוק הנוער").

קטין בין הגילאים 12-18 הוא קטין אותו ניתן להעמיד לדין.

קטין שטרם מלאו לו 12 הוא קטין מתחת לגיל האחריות הפלילית, ועל כן לא ניתן להעמידו לדין.

לגיל משמעות רבה גם בין טווח הגילאים 12-18 כיוון שלחוק מגבלות רבות עת מדובר בקטינים, בעיקר ככל שהם צעירים יותר.

קטין אשר מלאו לו 18 ויום ורק אז ביצע את העבירה יישפט כבגיר בבית משפט רגיל. עם זאת, ישנן הקלות מסוימות מכוח החוק, וכן כאלה אשר השתרשו בפסיקה, בין הגילאים 18-21.

מהו חוק הנוער?

חוק הנוער הוא חוק אשר חל על כל קטין מתחת לגיל שמונה עשרה, שביצע את העבירה בהיותו קטין, כלומר, טרם מלאו לו שמונה עשרה, ולאחר שמלאו לו שתיים עשרה.

מהם בתי משפט לנוער?

בתי המשפט לנוער הם למעשה בתי משפט שלום, בהם השופטים עוברים הכשרה ייעודית. אופיים של הדיונים ייחודי גם הוא, ובא לידי ביטוי בשיח של השופט עם הקטין, אשר נעשה לרוב באווירה נינוחה ובגובה העיניים. בעבירות מסוימות (וחמורות יותר) ההליך המשפטי יתנהל בבית משפט מחוזיים, אך במסגרת חוק הנוער.

כאשר מתנהל הליך פלילי כנגד קטין בבית משפט לנוער, מיד ימנה לו בית המשפט קצין מבחן, אשר יסייע לקטין בהליכי הטיפול והשיקום אותם יעבור לאורך הדרך, וידווח לבית המשפט מעת לעת על מצבו של הקטין.

הליכי טיפול ושיקום בעניינם של קטינים וחשיבות עורך דין פלילי המתמחה בקטינים

בהתאם לחוק הנוער, כאשר מדובר בקטינים, ככלל, המטרה היא שיקומו של הקטין, והרחקתו מהעולם העברייני. לכן כאשר קטין משתף פעולה ונרתם להליכי הטיפול והשיקום, קיים סיכוי גבוה כי לא יורשע בבית המשפט וישלם את חובו לחברה בדרך של אפיק שיקומי, לרבות שירות לתועלת הציבור, פיקוח של צו מבחן, ועוד.

אולם כדי להגיע להישגים אלה, נדרש טיפול וייעוץ פרטני ע"י עו"ד מומחה לייצוג קטינים, אשר ידע למנף את שיתוף הפעולה של הקטין ומשפחתו, ולרתום את כלל הרשויות, לרבות שירות המבחן, ולבסוף גם לשכנע את בית המשפט שהדרך הנכונה היא שיקומו של הקטין.

מהו תפקידו של שירות המבחן?

תפקידו של שירות המבחן בעניינם של קטינים הוא משמעותי ביותר. קצין המבחן ילווה את הקטין כבר בתחילת ההליך, וינסה לשלבו בהליכים טיפוליים ומסגרות מתאימות עבורו. חשוב לדעת כי המלצות שירות המבחן מובאות בפני בית המשפט וחשיבותן גבוהה, אולם אין תפקידו של קצין המבחן לייצג את הקטין או לטעון בשמו בבית המשפט. לשם כך יידרש הקטין לייצוג של עורך דין המתמחה בייצוג קטינים בתחום הפלילי.

מה תפקידו של קצין המבחן?

קצין המבחן ימונה לקטין כבר בתחילת ההליך בעניינו. במרבית המקרים הקשר של קצין המבחן עם הקטין הוא משמעותי ביותר, ויכול אף להתוות את הדרך לשיקומו של הקטין. קצין המבחן ייפגש עם הקטין מעת לעת לאורך ההליך, בנוסף, ייפגש עם משפחתו, ויהיה בקשר רציף עם כלל גורמי הטיפול. בתחילת ההליך יקשר בין הקטין לגורמי הטיפול השונים, ובמידת הצורך אף יאתר לקטין מסגרת מתאימה עבורו, בין אם מסגרת לימודית, ובין אם מסגרת בתנאי פנימייה.

בעבירות מסוימות, קצין המבחן אף יוכל לשכנע את המשטרה/פרקליטות לסגור את התיק, בכפוף להליך שיקומי של הקטין, כך שכלל לא יועמד לדין בבית המשפט.

אי הרשעה

בניגוד לבגירים, בהליך כנגד קטינים, רשאי בית המשפט לקבוע בסיום ההליך כי הקטין ביצע את העבירה, או לאו. ואילו רק לאחר מכן, בגמר הדין יקבע האם יש להרשיעו. ככל שקבע בית המשפט שיש להרשיעו, לאחר מכן יגזור את דינו. בגזר הדין, יוכל אף להטיל על הקטין עונש מאסר.

ככל שקבע בית המשפט כי אין להרשיע א הקטין, יצווה על דרכי טיפול בעניינו. כלומר, כחלק מההליך הטיפולי – שיקומי של הקטין, וככל שהודה ולקח אחריות על מעשיו, יכול בית המפשט לקבוע כי על אף שביצע את העבירה לא ירשיע את הקטין, אלא ייתן לו את ההזמנות להתחיל דף חדש בחייו. הקטין יסיים את ההליך הטיפולי, ולעיתים ירצה עונש, כגון של"צ – שירות למען הציבור. בסיום ההליך, לא יהיה לקטין רישום פלילי, והוא יוכל להמשיך בחייו בדרך החדשה בה בחר.

האם הליך פלילי בעניינו של קטין אסור בפרסום?

כן. חוק הנוער קובע כי ככלל, הדיונים בעניינם של קטינים יתקיימו ב- "דלתיים סגורות"" כך שלא ניתן יהיה לפרסם את פרטיו של הקטין גם בבגרותו. תכלית החוק היא להגן על הקטין הן בזמן ההליך הפלילי והן לאחריו, כדי שיוכל להתחיל "דף חדש", ללא הכתם הפלילי בחייו.

מדוע צריך עורך דין פלילי המתמחה בקטינים?

ייחודו של החוק ואופיים של בתי המשפט לנוער, מצריכים עורך דין המתמחה בהליכים לפי חוק הנוער, עורך דין אשר מכיר את רזי המשפט הייחודיים לקטינים, וכן את כלל אמצעי הטיפול והשיקום, וזאת כדי לסייע לקטין ומשפחתו, ולאפשר לקטין לקבל את הטיפול הטוב והמתאים ביותר עבורו.

מדוע כדאי לבחור במשרדנו לצורך ייצוג פלילי לקטינים?

אחת ההתמחויות העיקריות במשרדנו היא ייצוג קטינים בהליך הפלילי. עבודה שוטפת עם קטינים, והיכרות עם ההליכים השונים החלים בעניינם, כמו גם עם המסגרות הטיפוליות השונות, נותנים למשרדנו יתרון גדול בייצוג הנוער בהליך הפלילי. ליווי מלא של הקטין ומשפחתו, הנגשת המידע עבורו וייצוגו בפני הרשויות והערכאות השונות באופן מקצועי ורגיש, מובילים להישגים משמעותיים בהליכים עצמם – ולא פחות חשוב מכך, בחייו של הקטין.

ייצוג פלילי לקטינים

אל תהסס לפנות אלינו

מוזמנים ליצור איתנו קשר בטלפון:

או להשאיר פרטים ונחזור בהקדם:

מאמרים נוספים

phone icon